Co nám dává vitamín B12 a kde ho najdeme

Stejně, jako ostatní vitamíny skupiny B, tak se vitamín B12 podílí na metabolismu tuků, sacharidů a bílkovin v našem organismu. To ovlivňuje náš energetický metabolismus, což má významný vliv na svaly, usnadňuje přeměnu železa a podporuje chuť k jídlu, takže se často doporučuje pro ty, kteří bojují s nechutenstvím. Neméně důležité je ale i to, že zabraňuje anémii a podílí se na tvorbě červených krvinek. Role vitaminu B12 v těle je nezbytná pro syntézu nukleových kyselin potřebných pro kostní dřeň, která produkuje nové krevní buňky.

VITAMÍN B12 A L-KARNITIN

Pravděpodobně velmi užitečná informace v souvislosti s vitamínem B12 bude i pro lidi, kteří dělají kulturistiku a fitness, protože přítomnost tohoto vitamínu má vliv na fungování L-karnitinu. L-karnitin má schopnost spalování tuku v našem těle, ale za účasti vitamínu B12 dochází k celému procesu mnohem efektivněji. Z molekul krve se přesouvají tuky do buněk, kde jsou oxidovány, takže buňky dostávají energii a tuk se neukládá.

NEDOSTATEK VITAMÍNU B12

Nejčastější příčinou nedostatku vitamínu B12 je špatná strava, vegetariánství a konzumace příliš velkého množství alkoholu. Nedostatek vitamínu B12 je ale často doprovázen i poruchou vstřebávání tohoto vitamínu. Tímto je způsobena například Addison – Biermerova anémie, což je vrozená anomálie, ale porucha jeho vstřebávání se vyskytuje i po odstranění žaludku. Prvním a nejzávažnějším příznakem nedostatku tohoto vitamínu je anémie.

Vitamín B12 má vliv na růst a reprodukci všech tělesných buněk, takže i těch mozkových. V důsledku jeho nedostatku nejsou nové nervové buňky tvořeny správně, což má za následek nevratné změny na našem organismu. Ty se projevují zmateností, otupělostí, brněním, demencí ve stáří, změnami nálad, neklidem, poruchami vidění, blouzněním, halucinacemi, nebo závratěmi.

V souvislosti s krví způsobuje nedostatek vitamínu B12 tvorbu vadných krvinek, takže se jejich počet snižuje, což způsobuje v případě červených krvinek anémii a únavu, nízký počet bílých krvinek má za následek, že se stáváme náchylnější k onemocněním a infekcím a s poklesem počtu krevních destiček se snižuje srážlivost krve. Všechny tyto faktory mohou způsobovat například zvracení, nevolnost, ztrátu chuti k jídlu, nebo průjem a podvýživu.

KDE NAJDEME VITAMÍN B12?

Vitamín B12 se téměř výhradně vyskytuje v živočišných potravinách, takže není žádným překvapením, že jeho nedostatkem trpí vegani a vegetariáni. Je potřeba ale říct, že zbytečně, protože tento vitamín obsahuje např. chlorella nebo spirulina, což jsou takové světlé výjimky z rostlinné říše patřící mezi superpotraviny. A i když najdete články o tom, že např. v chlorelle vitamín B12 vůbec není, nakonec zjistíte, že autoři takových článků se Vám jen snaží vnutit drahé preparáty, které navíc ani nejsou přírodní. Podrobné laboratorní rozbory jasně prokazují, že chlorella vitamín B12 obsahuje.

Dále ho najdeme hlavně ve štice, játrech, nebo vepřových, hovězích a telecích ledvinách. O poznání méně ho má losos, sleď, makrela, pstruh, králík, zrající sýry, vejce, vepřové, hovězí, telecí a kuřecí maso, mléko a mléčné výrobky.

Jak vidíme, tak nedostatek vitamínu B12 není dobré ignorovat, protože důsledky pro naše zdraví mohou být katastrofální. Naštěstí příroda myslela na všechny, takže i vegetariáni si mohou svoji dávku vitamínu B12 vyzvednout v zelených potravinách, takže mohou spát beze strachu, že odpírají svému tělu nezbytně důležitou látku.

A samozřejmě i zde platí, že je potřeba mít pestrý jídelníček. Zelené potraviny nejsou jediným zdrojem vitamínu B12 ani ostatních vitamínů. Aby bylo naše tělo dostatečně zásobeno, je potřeba konzumovat pestrou a zdravou stravu a získávat tak široké spektrum vitamínů z co nejvíce zdrojů.