Snižte stres na minimum a doplňte vitamíny

Pokud míváte často špatnou náladu a cítíte se ve stresu, může být na vině špatný jídelníček.
Vystresovaný organizmus potřebuje daleko více některých vitamínů a živin, protože díky stresu jich naše tělo také více spotřebuje a více vyloučí. Pokud žijeme v neustálém stresu a shonu, jsme také náchylnější k civilizačním chorobám, jako je vysoký krevní tlak nebo vysoká hladina cholesterolu a to jsou stavy velmi špatné pro fungování našeho srdce.


Lidé, kteří trpí třeba jen nepatrným nedostatkem vitamínu skupiny B – kyseliny listové, snadněji podléhají stresům a depresím a mívají špatnou náladu. Pokud je nedostatek kyseliny listové značný a déletrvající, objevují se další problémy: snížená odolnost vůči infekcím, zánětlivé procesy v zažívacím ústrojí a duševní poruchy.

Při každé stresové situaci je také potřeba zvýšit příjem dalších vitamínů skupiny B (B-komplex).Pomáhají udržet funkce nervového a imunitního systému a potlačovat únavu. Bohatým zdrojem vitamínu B jsou vlašské ořechy, ovesné vločky a další ovesné produkty. Mnozí odborníci se domnívají, že je to jedna z nejdůležitějších potravin pro ty, kteří žijí ve stresu. Dalším bohatým zdrojem vitamínů skupiny B jsou také zelené potraviny (Mladý ječmen a Chlorella pyrenoidosa).

NEJDŮLEŽITĚJŠÍ B VITAMÍNY

 • Vitamín B2 (riboflavin) – Najdeme jej v mléku, luštěninách, obilninách či vejcích. Podporuje činnost enzymů důležitých pro látkovou výměnu.
  Doporučená denní dávka: 1,5–1,7 mg
 • Vitamín B5 (kyselina pantotenová) – Vyskytuje se v zelenině, ovoci, ořechách, zrninách, semenech. Podporuje růst vlasů, nehtů, kloubních pouzder.
  Doporučená denní dávka: 8 mg
 • Vitamin B6 (pyridoxin) – Najdeme jej v droždí, pšeničných klíčcích, zelenině, ovoci, ořechách, bramborách, luštěninách. Zvyšuje imunitu, vyživuje centrální nervový systém, působí preventivně proti oční chorobám a cukrovce.
  Podporuje dýchání buněk, práci nervů, svalů, žaludku.
  Doporučená denní dávka: 1,6–1,8 mg
 • Vitamin B12 (kobalamin) – Výskyt v mléčných výrobcích, vejcích, játrech. Zabraňuje anémii, krevním chorobách, encefalii.
  Doporučená denní dávka: 5 mg
 • Vitamin K (fylochinon) – Najdeme jej ve veškeré listové zelenině, obilovinách, luštěninách, ovoci, sýrech. Má význam pro krevní srážlivost. Jde o antikarcenogen.
  Doporučená denní dávka: 100 ug

 

CO DALŠÍHO PRO BOJ SE STRESEM?

Vznik stresu a celkové snížení odolnosti vůči nemocem způsobuje také nedostatek vitamínu C, který zlepšuje využití železa v těle. Železo je potom důležité pro aktivní dýchání buněk – pokud máme v krevním oběhu dostatek kyslíku, jsme lépe připraveni bojovat proti stresu.

K tomu, aby se vám podařilo ovládnout stres, potřebujete také udržovat rovnovážný poměr sodíku a draslíku ve stravě. Většinou se trvale vychyluje na stranu sodíku, tedy soli (moc solíme).

Pokud chceme trvale zvládat stres, je třeba méně solit a konzumovat větší množství potravin se zvýšeným obsahem draslíku (banány, fíky, meruňky, černý rybíz, rajčata). Pokud si do rajčatového salátu přidáme estragon nebo bazalku, bylinky známé pro své uklidňující vlastnosti, získáme tak pokrm dvojnásob účinný.

STAČÍ NA ZVLÁDNUTÍ STRESU KVALITNÍ STRAVA?

Kvalitní jídelníček vám pomůže odstranit pouze průvodní obtíže. Pokud chcete stres odstranit trvale, je třeba odstranit jeho příčinu.

Není v mé moci vyjmenovat všechny příčiny škodlivého stresu, ale zde jsou ty nejčastější stresové faktory (stresory):

 • Fyzikální faktory – prudké světlo, nadměrný hluk, nízká nebo vysoká teplota
 • Psychické faktory – zodpovědnost ( nezaplacené účty, nedostatek peněz), práce, škola (zkoušky, pozdní příchod, termíny úkolů), frustrace, nesplněná očekávání, věk
 • Sociální faktory – osobní vztahy (konflikt s partnerem nebo kolegou, nevěra, týrání), životní styl (přejídání, kouření, nedostatek spánku, nadměrná konzumace alkoholu)
 • Traumatické faktory – události (narození dítěte, úmrtí, znásilnění, rozvod, ztráta životní role)
 • Dětské faktory – vystavení stresu v raném věku může trvale zvýšit odpovědnost na stres, např. u týraných a zneužívaných dětí, alkoholizmus rodičů, přílišná náročnost rodičů

Důležité je tedy kromě kvalitního jídelníčku také vědomí toho, jaké aktivity nám pomáhají stres zvládat. Někteří z nás běhají, plavou nebo se věnují jinému sportu, jiní třeba malují nebo zahradničí. Je jedno, co to bude, hlavně vás to musí bavit, naplňovat a pomáhat vám zapomenout na starosti všedních dní a na ty stresory, které krouží právě kolem vás.