Zelenými potravinami proti osteoporóze!

Osteoporózou neboli řídnutím kostí trpí v České republice osm procent dospělé populace, zhruba 750 000 lidí. Počty nemocných rok od roku narůstají, a to v důsledku špatného stravování, nedostatku vitamínu D, stresové zátěže a v nedostatku pohybu. Mladý ječmen obsahuje ve srovnání s pšenicí 25x více draslíku, 37x více vápníku, více než dvojnásobek hořčíku, 5x více železa, ale o polovinu méně fosforu – prvku, který přebývá ve většině potravin.Osteoporózou neboli řídnutím kostí trpí v České republice osm procent dospělé populace, zhruba 750 000 lidí. V drtivé většině postihuje ženy po menopauze, tedy nad padesát let. „Pouze jedna pětina z takto postižených se léčí,“ řekl Právu profesor Vladimír Palička, přednosta Ústavu klinické biochemie a diagnostiky Lékařské fakulty a FN v Hradci Králové v průběhu mezinárodní konference o osteoporóze.

Profesor Palička tvrdí, že nejvážnějším důsledkem řídnutí kostí je zlomenina krčku stehenní kosti, která ročně postihne 18 tisíc lidí v ČR, z toho 3600 z nich do roka zemře. „Praktičtí lékaři by více měli dbát na osteoporózu a nepodceňovat některé z příznaků, například bolesti v zádech, hrbení postavy nebo zmenšování výšky u žen po padesátce,“ soudí profesor. Takový pacient by měl být odeslán na speciální vyšetření.

V ČR ale není dostatek potřebných přístrojů, které dovedou přesně diagnostikovat úbytek kostní hmoty. Zatímco na Slovensku jich je 14 na milión obyvatel, v ČR jen pět na stejný počet obyvatel.
Osteoporóza je podle profesora Paličky a profesora Juraje Payera, který předsedal zmíněné konferenci, civilizační choroba. Počty nemocných rok od roku narůstají, a to v důsledku špatného stravování, nedostatku vitamínu D, který je hlavně v mléčných výrobcích, stresové zátěže a v nedostatku pohybu.

Protože už i malé děti mají nedostatek pohybu a špatně se stravují, dá se očekávat, že v budoucnu budou počty nemocných vyšší a věk, kdy osteoporóza člověka postihne, už nebude hlavně po padesátce, ale i dříve. Pokud nechcete čekat, až toto onemocnění potká i Vás, zkuste se dozvědět více o zelených potravinách, pomůžou Vám.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení