Serotonin pro lepší usínání a kvalitní spánek

O serotoninu jsme pravděpodobně někdy slyšeli úplně všichni. A je to jedině správně, protože serotonin je důležitý pro naše správné fungování. Bez něho se nám špatně usíná, cítíme se unavení, nespokojení nebo nervózní a často se v noci budíme.

Je to jeden z nejznámějších hormonů, kterému se obyčejně říká také hormon štěstí, ale je to jen část pravdy o činnosti tohoto pozoruhodného hormonu, se kterým bychom vás rádi seznámili v našem článku.

PROČ JE SEROTONIN TAK DŮLEŽITÝ A JAK PŘEDCHÁZET JEHO NEDOSTATKU?

Serotonin je hormon, který se podílí na činnosti centrálního nervového systému a trávicího traktu jako tzv. neurotransmiter. Správná hladina této látky v těle je velmi důležitá zejména pro správný cirkadiánní rytmus, takže se po setmění serotonin přemění na melatonin, který nám umožní usnout. Chronická nespavost je velmi často způsobena nízkou hladinou právě tohoto hormonu.

Serotonin má ale také velmi významný vliv na naši pohodu a dobrou náladu. Podle studií mají lidé, u kterých je hladina tohoto hormonu snížena, zvýšený sklon k agresi a obsedantnímu chování. Další problémy se mohou vyskytovat ve formě závažných úzkostí a depresivních poruch. Právě proto se serotoninu říká hormon štěstí a pohody, ale taky hormon lásky. U zamilovaných lidí je hladina serotoninu velmi vysoká, ale kolísá. To je důvod, proč v tomto období prožíváme euforii, která se střídá se zoufalstvím. A ještě jednu věc má serotonin na svědomí – zvyšuje touhu po sexu, takže jde obvykle ruku v ruce libido s vysokou hladinou serotoninu.

Nízká hladina serotoninu v těle může být geneticky podmíněná, ale nedostatek tohoto hormonu je obvykle zapříčiněn z jiných důvodů. Hlavními faktory jsou totiž špatná strava a nedostatek pohybu. Je to přesně to, co způsobuje zvýšení tělesné hmotnosti, která silně ovlivňuje celou řadu správných funkcí organismu!

Velmi často se snižuje hladina serotoninu v těle po přijetí různých typů léků, nebo podpůrných prostředků. Nejčastěji se jedná o přípravky na hubnutí, které pomáhají minimalizovat chuť k jídlu, ale stejně jsou na tom i steroidy, které pro změnu užívají hlavně muži.

MELATONIN A DOBRÉ SPANÍ

Jak už víme, tak se ze serotoninu tvoří melatonin, kterému se říká hormon spánku. Během dne je jeho hladina velmi nízká, protože k jeho největší koncentraci dochází až po setmění, hlavně v období od 23 do 3 hodin. Sekrece melatoninu také závisí na věku. Vysoké hodnoty dosahuje u dětí do 10 let, takže proto tak dlouho a spokojeně spí, ale během puberty už je pozorován významný pokles, který pak zůstává relativně stabilní až do 45ti let. Po tomto věku přichází další obrovský pokles. U starších osob jsou jeho hodnoty velmi nízké, což vysvětluje jejich velice časté problémy se spánkem.

JAK SI ZVÝŠIT HLADINU SEROTONINU?

Musíme udělat základní a celkem jednoduché změny v našem životním stylu, které velmi pomáhají zvednout a udržet vysokou hladiny serotoninu, čímž se nám logicky zvýší i hladiny melatoninu. Kde tedy začít?

V prvé řadě se budeme snažit co nejvíce ustálit cirkadiánní rytmus, což jednoduše řečeno znamená, že se budeme každý den pokoušet chodit spát a vstávat zhruba ve stejné době.

Mimořádně důležitá je také strava. Budeme se snažit dodat organismu co nejvíce potravin, které serotonin přímo obsahují, nebo se díky vitamínu B významně podílí na jeho tvorbě a vstřebávání. Ideálně nám pro tyto účely poslouží nápoj z mladého ječmene, rajčata, ořechy, luštěniny, listová zelenina, banány, celozrnné pečivo, švestky, ale taky drůbež a vejce.

Nesmíme zapomínat ani na fyzickou aktivitu, protože cvičení stimuluje produkci serotoninu a dalších neurotransmiterů, které jsou zodpovědné za dobrou náladu. Není ale vůbec potřeba se fyzicky vyčerpávat až na dno svých sil, protože ke zvýšení serotoninu dochází už po zhruba 30 minutách cvičení.

Když si tak přečteme tyto poznatky, tak vidíme, že návod na dobrou náladu a kvalitní spánek je celkem jednoduchý, takže by se vlezl do několika vět. Chodit pravidelně spát a stejně pravidelně vstávat, jíst co nejvíc zelených potravin, protože mají hodně vitamínu B a cvičit. Teď je už jen na nás kdy s tím začneme.

CHCETE MÍT JISTOTU KVALITNÍHO PRODUKTU?

Všechny naše produkty patří mezi nejkvalitnější zelené potraviny na trhu. Surovina je od osvědčených pěstitelů s dlouholetou tradicí a obsah látek je podložen laboratorními rozbory z českých laboratoří.

 

MLADÝ JEČMEN – LIKVIDUJE PŘEKYSELENÍ ORGANIZMU

1561669741jecmen-freshMladý ječmen Fresh – 100% sušená šťáva

 • zásobuje tělo vitamíny, minerály a enzymy
 • má zveřejněné kompletní složení
 • pomáhá udržovat zdravý imunitní systém
 • odstraňuje pálení žáhy
 • ideální na překyselení organizmu způsobené nevhodnou stravou
 • je zdrojem vápníku, železa, betakarotenu a řady vitamínů
 • obsahuje serotonin a melatonin
 • prospívá diabetikům
 • neobsahuje lepek
 • obsahuje ve srovnání s pšenicí 25x více draslíku, 37x více vápníku, více než dvojnásobek hořčíku, 5x více železa
 • Více se o mladém ječmenu dozvíte zde