Oslabená imunita - víte jak ji posílit?

Náš imunitní systém chrání tělo před nemocemi způsobenými patogeny z vnějšího světa, jako jsou např. bakterie a viry, ale i před těmi, které bují uvnitř, tedy před rakovinnými buňkami. Oslabení imunity je proto stav, kterému bychom měli za každou cenu předcházet.

Velmi důležitou roli v imunitním systému hraje tlusté střevo. V jeho záhybech žijí miliardy prospěšných mikronů proto, aby zajistily, že náš imunitní systém může neutralizovat škodlivé patogeny.  Je také třeba poznamenat, že tlusté střevo ovlivňuje práci například srdce, plic, žaludku, nebo jater.

Základní části imunitního systému je také lymfatický systém, kostní dřeň, slezina a imunitní buňky cirkulující v krvi. Bílé krvinky, kterých by u dospělých mělo být kolem 7 tisíc v 1 mm3 krve, plní různé funkce. Jednou z nich je, že 24 hodin denně chrání tělo před útoky škodlivých mikroorganismů. Na druhou stranu červené krvinky přenáší kyslík a oxid uhličitý.

OSLABENÍ IMUNITY - CO NEJVÍC OSLABUJE NÁŠ IMUNITNÍ SYSTÉM?

  • Zanesené tlusté střevo
  • Nedostatečná výživa, které chybí minerály a vitamíny
  • Chronický stres
  • Léčba antibiotiky, nebo kortikoidy
  • Nadbytek alkoholu a kouření
  • Nedostatek fyzické aktivity

JAK POSÍLIT IMUNITNÍ SYSTÉM?

Při posílení imunity musíme především zapracovat na zdravém životním stylu. Je důležité, aby naše strava byla bohatá na vitamíny, abychom alespoň občas aktivně sportovali a, pokud je to možné, abychom se vyhnuli, nebo alespoň zmírnili stres.

V první řadě bychom se měli zaměřit na zelené potraviny, ovoce a zeleninu, protože oplývají antioxidanty, které bojují proti volným radikálům, čímž podporují naši imunitu. Antioxidanty jsou především vitamíny A, C a E.

Nejvíce těchto látek obsahuje chlorellaspirulinamladý ječmen, mrkev, špenát, brokolice, rajčata, červené papriky, citrusové plody, ale i rybíz, nebo jahody. Antibakteriální účinky má česnek, který navíc zvyšuje aktivitu bílých krvinek.

Mezi prvky, které jsou nezbytné pro správné fungování imunitního systému, patří především zinek a měď, které podporují tvorbu bílých krvinek. Tyto prvky najdeme například ve spirulině, rybách a mořských plodech, chlorelle, játrech, mladém ječmeni, telecím mase, luštěninách, dýňových semenech a vejcích.

ZDRAVÉ TLUSTÉ STŘEVO JE ZÁKLAD

K pročištění tlustého střeva musíme dodat tělu potraviny bohaté na vlákninu. Jedině tak se totiž jeho stěnami mohou absorbovat látky, nezbytně důležité pro organismus. Nejvíce vlákniny má chlorella, hnědá rýže, jablka, brambory, švestky, pomeranče, nebo ovesné vločky a celozrnné pečivo, které je vyrobeno z ječmene.

Vzdejme se alkoholu, cigaret a kávy, protože ničí antioxidanty. Více jak jedna sklenice červeného vína denně je jed, který narušuje krev a lymfu, protože zabíjí jejich buňky, které jsou součástí imunitního systému. A věděli jste, že v tabákovém kouři je více než 4 000 toxických látek, které ničí sliznice? Přitom sliznice jsou v první linii naší obrany proti choroboplodným zárodkům, takže bychom o ně měli o to víc pečovat.

Lékaři doporučují, abychom alespoň 3 krát týdně sportovali po dobu 30-60 minut. Musíte si ale udržovat určité tempo, takže si zapamatujme, že ať běháme, jezdíme na kole nebo plaveme, tak by naše srdeční frekvence během cvičení měla mít 180 minus věk. V praxi to znamená, že pokud máme 30 roků, tak by náš puls měl mít 150 tepů za minutu.

Zaměřme se na tato fakta, protože oslabený imunitní systém může velmi, často i nevratně, poškodit naše zdraví!