Rekreační cyklistika - prospěšná je v každém věku

HOLA, HOLA, KOLO VOLÁ!

Rekreační cyklistika patří v Česku k nejpopulárnějším sportům. Lze ji totiž provozovat bez ohledu na věk, takže na toulky přírodou, poznávání nových míst a krajů si klidně může vyrazit pěkně pospolu celá rodina. Jízda na kole nejen, že prospívá zdraví, ale navíc nevyžaduje ani žádné zvláštní fyzické dispozice či speciální kondici.

Abyste si z výletu přivezli jen samé dobré zážitky, měli byste dodržet následující pravidla.

KONTROLA KOLA

Předtím, než se vydáte na výlet, proveďte důkladnou kontrolu kola. Po cestě se totiž případné problémy řeší hodně špatně. Pokud se o něj staráte pravidelně, zabere vám prohlídka jen pár minut. Zkontrolujte brzdy, řetěz a i to, zda kola sedí pevně na vidlicích. Chybí-li vám dostatečné zkušenosti nebo si na to jednoduše netroufáte, svěřte kolo do odborného servisu.

ZDRAVÍ NA PRVNÍM MÍSTĚ

Při jakémkoli sportu, cyklistiku nevyjímaje, nezapomínejte na ochranné prvky, které vám mohou bez nadsázky zachránit život. Při pádu totiž hrozí nejrůznější zranění – od odřenin, přes zlomeniny až po těžké úrazy hlavy. Samozřejmostí by měla být cyklistická helma. U dětí do 18 let je její nošení vyžadováno zákonem, dospělí tuto povinnost sice nemají, avšak statistiky úrazů mluví jasně. Hlavní je, aby vám perfektně seděla, tedy nebyla ani příliš volná, ani moc neškrtila.

CO NA SEBE

Nepodceňte ani oblečení. Přestože parné léto láká k tomu, abyste si vyrazili v plavkách, rozhodně to nedělejte. Koledujete si totiž nejen o spáleniny od sluníčka, ale při případném pádu i o nepříjemně sedřenou kůži. Raději si oblékněte světlé tričko nebo cyklistický dres, který krásně udržuje optimální tělesnou teplotu, dobře odvádí pot a díky přiléhavému střihu obepne tělo, nikde tak neodstává a nepřekáží. Potřebujete-li se osvěžit, pak se můžete zastavit na koupání v rybníku, kde vaše tělo nejen ochladíte, ale i očistíte. Do cyklobatohu proto nezapomeňte přibalit také plavky.

BUĎTE FIT

Před jízdou se nezapomeňte dostatečně posilnit, abyste měli dost energii na šlapání do pedálů. S sebou si vezměte také malou svačinku, třeba energetickou tyčinku. Pokud se potřebujete dostat do kondice, vyčistit váš organismus a doplnit potřebné živiny, pak sáhněte po tzv. zelených potravinách, jako je mladý ječmen nebo chlorella. Tyto doplňky stravy, které fungují jako přírodní životabudič, můžete konzumovat buď ve formě tablet, nebo jako nápoje.