Co jsou flavonoidy a kde je najdeme?

flavonoidy-150x150Flavonoidy jsou organické chemické sloučeniny, které najdeme ve všech zelených potravinách, ovoci, zelenině a bylinkách. Chrání buňky před volnými radikály, brání růstu nádorových buněk, posilují imunitní systém a působí preventivně proti srdečním chorobám.

Tyto sloučeniny najdeme hlavně v mladém ječmeni, spirulině, chlorelle, celeru, zeleném čaji, brokolici, zelí, hroznovém vínu, cibuli, červeném vínu a kakau.

Výzkumníci z University of Illinois zjistili, že pravidelná konzumace flavonoidů pomáhá například při léčbě rakoviny slinivky břišní, která je jednou z nejvíce agresivních forem této nemoci. Badatelé prozatím našli asi 8 000 různých flavonoidů, z nichž je 500 již poměrně dobře prozkoumaných.

Výzkumní pracovníci také prozradili, že produkty s vysokým obsahem flavonoidů sice nevyléčí rakovinu, ale jsou velmi užitečné při její léčbě, protože snižují nežádoucí účinky chemoterapie. Má to ale jednu podmínku- musí být užívány ve stejnou dobu. Z těchto důvodů se u vývoje léků na bázi flavonoidů dočkáme určitě ještě mnoha překvapení.

Kde flavonoidy najdeme?

Tyto sloučeniny najdeme v různých částech rostlin - od stonků, listů a květů, až po plody. Nejvíc je těchto přírodních barviv a antioxidantů v horních vrstvách rostlinných tkání, které jsou vlastně zodpovědné za barvu plodin.

Flavonoidy hrají v našem životě nesmírně důležitou roli právě díky tomu, že jsou významnými antioxidanty. Není divu, že při našem stresovém způsobu života a špatných stravovacích návycích je zátěž na náš imunitní systém obrovská, což se projevuje v nárůstu chorob. Při dostatečném příjmu nám dokáží flavonoidy, které mají mnoho antioxidantů, velmi pomoci tím, že napomáhají tělu zbavovat se toxických látek, které poškozují všechny naše buňky.

Chlorella, spirulina, mladý ječmen, ale třeba i celer, nebo cibule jsou lehce dostupné potraviny, které nám pomohou v boji s volnými radikály. Zcela zaručeně je lepší jejich vlastností využít preventivně a ne čekat na to, až toxiny ovládnou náš organismus.

Mezi další zdroje bohaté na flavonoidy patří červené grapefruity, arónie, maliny, borůvky, ostružiny a granátová jablka. Ze zeleniny potom olivy, rajčata, česnek, pórek nebo petržel. Flavonoidy najdeme i v červeném víně a čokoládě (čokolády s vyšším obsahem kakaa).